Banner fotogalerie
Reklama
Jmenuji se Lukáš Tichánek, narodil jsem se na podzim roku 1984. Fotografii se věnuji od roku 2000, kdy jsem experimentoval s kinofilmem a vlastní fotokomorou. Tyto pokusy nedopadly podle mých představ a fotokomora včetně kinofilmu upadla v zapomění. Pokud si dobře vzpomínám tak můj první digitál byl Mustek G-smart Mini2, což byl na svou dobu opravdu unikátní kousek. Měl rozměry kreditní karty a výsledné "fotografie" byly prakticky nepoužitelné. Následovala investice do " falešné zrcadlovky " Minolta Z1. To už byla jiná káva, ale postupem času mi už i Minolta byla " malá ". Pak přišla menší pauza a pořídil jsem si pouze malý digi kompakt Panasonic FX-03.
Po této etapě přišla konečně éra pravých zrcadel a v roce 2007 jsem si pořídil Nikon D80 který se mnou byl necelé 2 roky. V roce 2009 jsem provedl výměnu za Nikon D90, který mám dodnes a jsem s ním více než spokojen.
V současné době se věnuji převážně portrétní fotografii, ale rozhodně se nebráním ani ostatním žánrům.
Fotografie přírody a různých koutů světa
Reportážní fotograf
Jan Šibík podnikl od roku 1985 přes dvě stě cest do všech koutů světa. Fotografoval konec komunismu v Evropě, pád berlínské zdi, sametovou revoluci v Československu i krvavý zánik Ceauceskova režimu v Rumunsku.
Byl svědkem masakrů v Sieře Leone a Libérii, hladomoru v Súdánu, Somálsku a Etiopii. Zažil následky zemětřesení v Arménii i Turecku, exodus iráckých Kurdů do Íránu. Zaznamenal války v Afghánistánu, Chorvatsku, Bosně, Kosovu, v gruzínské Abcházii, Čečensku, ázerbájdžánském Náhorním Karabachu, Jihoafrické republice a Iráku. Genocidu ve Rwandě, uprchlické tábory v Tanzanii, Súdánu, Haiti, Angole a Somálsku.
Opakovaně pracoval také na Kubě. V posledních letech se Jan Šibík zaměřil na konflikt v Palestině. Během celého roku 2004 fotil epidemii AIDS na Ukrajině. V roce 2005 zaznamenal děsivé následky přívalové vlny na Srí Lance, bizarní poměry v komunistické Severní Koreji, pohřeb papeže Jana Pavla II. ve Vatikánu i Jásira Arafáta v Ramalláhu, odchod izraelských osadníků z pásma Gazy a následky hurikánu Katrina v New Orleansu.
V roce 2007 se vrátil do Severní Korey, nafotil HIV pozitivní prostitutky v největším africkém slumu v Kibeře. V Sieře Leone nafotografoval v diamantových dolech práci novodobých otroku a na periferii kambodžského hlavního města Phnompenhu život lidí, kteří třídí odpad na největší skládce.
V roce 2008 zaznamenal v indickém městě Kalkatě poslední pozůstatek britského kolonialistu: práci rikšů, kdy lidé běhají z lidmi. Vrátil se do Jihoafrické republiky fotografovat epidemii AIDS. Dále fotografoval americkou armádu v Iráku. V roce 2009 byl v Iránu, fotografoval oslavy zvolení prvního černošského prezidenta Baracka Obamy v Harlemu a zaznamenal následky prasečí chřipky v Mexiko City a ukrajinském Lvovu. V lednu 2010 vyfotografoval následky ničivého zemětřesení na Haiti.
Krásný koňský svět. Projděte se se mnou, světem fotek koní v ČR a SK.
Snímky zvířat a přírody celého světa
Žije v Chomutově, kde do roku 2005 pracoval ve vedení Podkrušnohorském zooparku.
Fotografuje od r. 1974, od r. 1978 se specializuje na snímky naší fauny. V roce 1996 byl zvolen prezidentem Klubu fotografů přírody při Českomoravské myslivecké jednotě v Praze, od roku 2005 pracuje jako volný fotograf.
Je členem mezinárodní fotografické skupiny SHAPE, která fotograficky mapuje karibské ostrovy Nizozemských Antil.
V roce 2007 vydal v nakladatelství Zoner Press úspěšnou knihu FOTOLOVY - naučte se fotografovat dobře zvířata v přírodě, která vyšla v ČR a v roce 2008 i v Polsku.
Svoje snímky publikuje v mnoha oborných i populárně naučných časopisech. Dále pak v knihách, stolních a nástěnných kalendářích, na pohlednicích, plakátech, v propagačních
materiálech, atd.
K 1.květnu 2009 měl za sebou účast na 85 výstavách, z toho bylo 20 výstav autorských. Vedle dalších cen z fotografických soutěží získal v roce 2004 Uměleckou cenu ČMMJ.
Na soutěžích Czech Press Photo získal v kategorii Příroda a životní prostředí postupně třetí, druhou i první cenu. V roce 2006 získal 1.cenu v mezinárodní soutěži IFWP v kategorii Příběh.
V archivu má více než 100.000 snímků savců, ptáků, obojživelníků, plazů i krajin.
Při fotografických cestách navštívil Aljašku, Anglii, Belgii, Bělorusko, Bonaire, Botswanu, Colorado, Dánsko, Egypt, Francii, Kamčatku, Keňu, Litvu, Maďarsko, Malawi, Maroko, Moldávii, Montanu, Namibii, Norsko, Polsko, Rumunsko, Skotsko, Slovensko, Saint Eustatius, St. Marten, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko,Tanzánii, Ukrajinu, Wyoming, Zanzibar, Zambii a Zimbabwe.
Fotograf divoké přírody
Fotografovat začal v souvislosti s cestováním, dnes už o sobě říká, že naopak cestuje kvůli fotografování.
Procestoval řadu zemí Afriky, Evropy, Asie Ameriky a také ostrovy Francouzské Polynésie. Mezi jeho oblíbené destinace patří zejména Keňa, Tanzanie a Botswana, ale zaujalo jej například také fotografování na Floridě nebo na Aljašce.
Pravidelně publikuje v celé řadě cestopisných a fotografických magazínů u nás i v zahraničí.
Trvale spolupracuje například s magazíny Lidé a země, Koktejl nebo Photo life. Ze zahraničních titulů lze zmínit například BBC Wildlife Magazine a jeho snímky se objevily i v dalších prestižních médiích napříč různými kontinenty. Za všechny lze jmenovat např. listy Daily Telegraph, The Sun, Daily News, The Guardian, New York Times, Le Figaro nebo Stern.
Jako autor spolupracuje s britskou mediální bankou Barcroft Media, která působí v 52 zemích po celém světě. Jeho unikátní snímky zachycující souboj hrošího stáda s krokodýlem byly zařazeny do knižní ročenky Ripley´s Believe it or Not.
Je držitelem ocenění v rámci novinářské soutěže Czech Press Photo. S tvorbou Václava Šilhy se mohou pravidelně setkávat i návštěvníci různých fotografických výstav. Věnuje se také přednáškové činnosti.
Václav Šilha úzce spolupracuje s cestovní kanceláří African Way www.africanway.cz, kde působí jako odborný průvodce v rámci specializovaných fotografických safari v Africe ( např. Keňa, Namíbie, Botswana) a v Americe (Aljaška).
Je jedním z realizátorů česko-slovenského fotografického a filmového projektu LAGA 09, který od srpna do října 2009 probíhal v keňské rezervaci Masai Mara.
Je spoluautorem výpravné fotografické knihy „Divoká planeta“, která vyšla na podzim roku 2008. V současné době se podílí na tvorbě dokumentárního filmu o expedici LAGA 09 a pracuje na dalších dvou knižních projektech, které vyjdou v letech 2010 a 2011.