Velká sedlická přehrada  

Přehrada z roku 1927 nese název podle přilehlé obce Sedlice. Nedaleko sice leží želivský klášter, z něhož se ve dvanáctém století šířila kolonizace širokého okolí, ale dnes obec i přehrada leží ukryté v lesích mimo dopravní tahy.

Ale možná právě tento klid je hlavním důvodem, proč si přehradu a okolí oblíbili nejen místní lidé, ale i chataři a turisté, dokonce i filmaři – v sedmdesátých letech se tu natáčely záběry k filmu Údolí krásných žab.

Přehrada leží na soutoku Jankovského potoka a Hejlovky, má tedy dvě ramena. Tok pod hrází už nese název Želivka. Stejně jako rekreační středisko, kam se pak řeka oklikou dostane. U střediska nedávno vyrostl nový lanový park a pod ním je další přehrada, takzvaná vyrovnávací. I ta se jmenuje podle přilehlé osady: Vřesník.

Sedlická přehrada s okolím je ideálním cílem pro celou rodinu. Děti si mohou zasportovat, ženy mohou obdivovat přírodu – například zvlášť v květnu a červnu rozkvetlé rododendrony pod přehradou, zatímco muži mohou žasnout nad technickými parametry stavby nebo rybařit.

Přehrada totiž nejen chrání před povodněmi obce pod ní, ale vznikla za účelem výroby elektřiny. Na svou dobu moderní hydroelektrárna stojí u zmíněného střediska a od hráze k ní vede 882 metrů dlouhá podzemní štola se spádem jednoho promile.

Zděná hráz je 11 metrů vysoká a její základy jsou 4 až 6 metrů pod zemí. Nádrž má plochu 40 hektarů a hloubku až 15 metrů. V hrázi je výpustné potrubí o průměru 1,4 metr, druhou výpust tvoří přívodní štola na turbíny.

Zdroj: http://www.denik.cz/

Velká sedlická přehrada Velká sedlická přehrada | fotografie

Facebook

Banner fotogalerie

BANNER

Reklama

Skyrim

Humpolák

Tetování a piercing Jihlava