Srí Lanka  

Už Marco Polo považoval Srí Lanku za jeden z nejkrásnějších ostrovů světa. Tato malebná perla Indického oceánu je jako velká slza zavěšena u jižního cípu Indie. Vzdálenost od ní je necelých 50 km a obě země jsou prakticky spojeny tzv. Adamovým mostem (úzký pruh tvořený sérií korálových ostrovů). Rozloha Srí Lanky je 65.610 km², délka 350 km a šířka 180 km. Hlavním městem je Colombo, město nacházející se na jihozápadě země. Na ostrově žije přibližně 20 000 000 obyvatel, z nichž 74% je sinhálského, 18% tamilského původu a 8% jiných, více je osídlena jižní část ostrova.

Oficiálními jazyky země jsou sinhálština a tamilština, což jsou dva základní národní jazyky, jako „spojovací“ jazyk je používána angličtina. Mezi obyvateli převládá buddhistické náboženství (cca 70%, hlavními vyznavači jsou Sinhálci), dále zde mají zastoupení hinduistické vyznání(cca 15%, převážně Tamilové), muslimské a křesťanské náboženství. Srí Lanka je demokratickou republikou, oficiální název je Srílanská demokratická socialistická republika. Hlavou státu je prezident.

Historie Srí Lanky se začala psát kolem na přelomu 6. a 5. stol. př.n.l., kdy na ostrov dorazili pravděpodobně ze severní Indie první Sinhálci. Usídlili se v suché, severní rovinaté oblasti a založili království Anuradhapura. Sem také zavítal ve 3. stol. př.n.l. Mahinda, syn indického císaře Ašóky, aby šířil buddhistické učení. To se v oblasti velmi dobře ujalo, a tak není divu, že právě zde vznikla tzv. théravédská škola. V 10. stol. n.l. králové Srí Lanky přesídlili do Polonnaruwy a ještě o několik století později do Kandy. Na počátku 16. stol. zavítali na ostrov první kolonizátoři – Portugalci. Ti zemi nazývali Ceilao. Podařilo se jim osídlit pouze pobřežní oblasti, stejně tak jako těm následujícím – Holanďanům. Celý ostrov ovládli v r. 1815 Britové, ostrov přejmenovali na Ceylon a zničené kávové plantáže nahradili čajovníkovými. Vývozním artiklem Srí Lanky je dodnes cejlonský čaj. Po II. světové válce získala země nezávislost, v roce 1972 byl přijat původní název ostrova Lanka společně se slovem Srí, což v sinhálštině znamená „nadějný“ nebo také „zářivý“.

Srí Lanka je typická země s tropickým podnebím. Na západním a jižním pobřeží a hornatém vnitrozemí jsou nejpříznivějšími a nejsuššími měsíci období od prosince do března, na východním pobřeží pak od května do září. V evropském zimním období přijíždí na Srí Lanku nejvíce turistů, jsou i vyšší ceny. Výhodami nízké sezóny jsou nižší ceny letenek i ubytování a méně turistů v exponovaných místech a ani počasí není špatné – teploty příliš neklesají, pouze častěji prší. Průměrná teplota v Colombu a níže položených pobřežních regionech se pohybuje kolem 27 °C, v středněhorských oblastech v okolí města Kandy je pak cca 20 °C, v ještě výše položených oblastech klesá až cca k 16 °C.

Pro jižní část je typická překrásná kopcovitá krajina, severní část pokrývá rozsáhlá planina. Nejkrásnější pláže se nacházejí na jihozápadním, jižním a jihovýchodním pobřeží. Nejvyšší horou je Mt Pidurutalagala (2524 m). V tropických deštných lesích jižní části rostou kromě ebenových a týkových stromů také nádherné orchideje, pro chladné vlhké lesy v horách jsou typické lesíky se zákrsky a rododendrony a severní pláně jsou pokryty trávou a křovinami. Co se týká fauny, pro Srí Lanku je typickým zvířetem slon, který je skutečně všudypřítomný, ale žijí zde i leopardi, medvědi, opice, krokodýli a kobry, v lagunách lze spatřit i plameňáky. Prakticky na každém kroku je možné potkat zvědavé opice.

Zdroj: http://www.indickyocean.cz/

Srí Lanka Srí Lanka | fotografie
Srí Lanka Srí Lanka | fotografie
Srí Lanka Srí Lanka | fotografie
Srí Lanka Srí Lanka | fotografie
Srí Lanka Srí Lanka | fotografie
Srí Lanka Srí Lanka | fotografie
Srí Lanka Srí Lanka | fotografie
Srí Lanka Srí Lanka | fotografie
Srí Lanka Srí Lanka | fotografie
Srí Lanka Srí Lanka | fotografie
Srí Lanka Srí Lanka | fotografie
Srí Lanka Srí Lanka | fotografie

Facebook

Banner fotogalerie

BANNER

Reklama

Skyrim

Humpolák

Tetování a piercing Jihlava