Banner fotogalerie
Reklama
Exmoorský pony je plemeno, které svým vzhledem a velikostí nejlépe odpovídá původním divokým koním střední a západní Evropy. Plemeno pochází z Anglie, kde je po staletí nazýváno prostě “divoký kůň“. Tito koně žijí celoročně bez lidské péče ve volné hornaté krajině na pomezí hrabství Devon a Somerset v jihozápadní Anglii, kde jsou jako národní dědictví chráněni v Národním parku Exmoor. První písemná zmínka o nich pochází z roku 1086 z tzv. Knihy posledního soudu. V Milovicích je vůbec první chov těchto koní v České republice i celé střední a východní Evropě. Jde o jedno z nejstarších a nejčistokrevnějších, bohužel však též nejvzácnějších plemen koní na světě. Všichni koně ze zdejšího stáda jsou zapsáni v plemenné knize.
V kohoutku měří 113 cm až 130 cm. Jejich zbarvení se pohybuje od plavé až do černé a narušuje ho světlá srst okolo úst, očí, břicha a vnitřních stran stehen. Znaky nejsou povoleny. Jejich srst se skládá ze dvou vrstev. Ta blíže k tělu je měkká a pouze chmýřová. Udržuje u těla teplo. Druhá, vnější, je mastná a chrání tělo před chladem a mokrem. V létě se exmoorští poníci měděně lesknou, ale v zimě jsou matní s mastnou srstí. Exmoorové mají středně dlouhé tělo a krk, líbivou hlavu, strmou lopatku, krátké nohy, zakončené tvrdými kopyty a huňatou hřívu a ocas, kterému se říká „ledový ohon“, protože je u kořene rozštěpený. Další zajímavostí exmoorů je „moučná huba“. Tak se označuje bílé zbarvení okolo huby. Pod pojmem „žabí oko“ se skrývá zesílené horní oční víčko. Exmoorové mají jako jediné plemeno sedmou stoličku.
Jsou to velmi houževnatí a inteligentní poníci, odolní proti koňským nemocem. Zpočátku člověku nedůvěřují, ale po navázání důvěry se z nich stávají skvělí společníci. Jestliže jsou od narození zvyklí na přítomnost lidí, hodí se i pro děti, avšak někdy můžou být tvrdohlaví, potřebují proto jistou ruku. Exmoorové vynikají ve skocích.
Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Exmoorsk%C3%BD_pony