Banner fotogalerie
Reklama
Nejstarší zoologická zahrada v bývalém Československu chová přes 170 druhů zvířat o celkovém počtu více než 1500 jedinců. Pouze v ZOO Liberec můžete spatřit bílou formu tygra indického (Panthera tigris) či monumentální takiny čínské (Budorcas taxicolor bedfordi), které zahrada odchovává jako jediná v Evropě. Zcela výjimečná je rovněž jedna z nejucelenějších kolekcí dravců na starém kontinentu, v níž nechybí například orlosupi bradatí, supi hnědí i mrchožraví, orli královští, skalní, jestřábí i východní či čimanga falklandská, žlutavá a horská.
Zoo se chlubí i největší chovnou skupinou kriticky ohroženého osla somálského (Equus africanus somaliensis) v Česku, jediným chovem himálajského nahura modrého (Pseudois nayaur) v Česku, jedinou skupinou kočkodana zeleného (Chlorocebus sabaues) v Evropě i čtveřicí kriticky ohroženého filipínského jelínka sambara skvrnitého (Rusa alfredi). Mezi další návštěvnicky oblíbená zvířata patří především pandy červené, kočkovité šelmy – levharti sněžní i čínští, lvi, gepardi i rysi karpatští, sloni indičtí, žirafy Rothschildovy, zebry bezhřívé i Chapmanovy či lachtani hřivnatí a nejrůznější tropičtí živočichové.
Bílé tygry chová ZOO Liberec od roku 1994, kdy dovezla sourozenecký pár Isabellu a Columba ze Švédska. Po získání nepříbuzného samce zahrada po osmi letech odchovala tři koťata. V minulosti měli samec Paris (*2005) a samice Surya Bára (*2008) tři potomky, kteří se narodili 1. července 2012. Další dvě mláďata se narodila 25.2.2016, samička dostala jméno Maia, sameček Shankar. Bílí tygři nejsou albíni, trpí pouze nedostatkem základního barviva. Jejich hlavními identifikačními znaky jsou černobílé pruhování, modré oči, růžový čumák a stejně zbarvená bříška tlapek. Takiny čínské zoo přivezla v roce 2002 ze ZOO Peking, už po dvou letech se narodilo první mládě – samec Golda. Z dravců si největší pozornost zaslouží především orlosup bradatý, který je zapojen do projektu reintrodukce, tedy návratu do volné přírody. Od roku 2001 se takto podařilo ZOO Liberec vypustit již 12 orlosupích mláďat v italských a francouzských Alpách nebo na Pyrenejském poloostrově. V roce 2012 se zoo také podařilo jako první na světě uměle odchovat orla křiklavého (Aquila pomarina).
Zdroj: http://www.liberecky-kraj.cz/
Popisky k jednotlivým zvířatům převzaty z http://www.zooliberec.cz/