Zoo Praha  

Pražskou zoologickou zahradu založil cestovatel a zoolog Jiří Janda a o její dnešní podobu se značně zasloužil dlouholetý ředitel zoolog profesor Zdeněk Veselovský. Zoo Praha Troja byla založena v roce 1931. Ovšem historie chovu cizokrajných zvířat v Praze je mnohem starší, sahá až do dob prvních králů. Krátce byla malá zoo ve Vrchlickhé sadech před dnešním Hlavním nádražím. Při svém otevření 28.9.1931 měla zoo asi na 300 zvířat a byla omezena na plochu jen 8 ha. Postupně se rozšiřovala, ale stále si uchovala kvality.

Prvním zvířetem chovaným v této zoo byla vlčice Lotta. V roce 1934 dokonce daroval Vlasta Burian do zoo Praha dva Lachtany. Mezi nejvzácnější zvířata patří gaviál indický – jedno z nejvzácnějších zvířat planety! Zoo Praha se tak stala jedinou evropskou zoo, která je chová. I v celosvětovém měřítku jde o naprostou raritu. Mimo Indii se gaviálem může pochlubit jen 10 zoo ve 4 zemích (USA, Japonsko, Singapur, Srí Lanka) . Ve všech dohromady je chováno pouhých 19 jedinců. Pražská skupina tří samců a čtyř samic gaviála je svou početností rekordní.

V současné době žije v zoo kolem 2.500 zvířat, reprezentujících 500 druhů. Padesát z nich je velmi vzácných. V areálu zahrady stojí dřevěné domky postavené ve stylu českého národního rondokubismu, projektované arch. Josefem Gočárem, které byly původně umístěny na letišti ve Kbelích.

Zoo Praha je nádherný kousek přírody situovaný v dolní části pražské Troje, nedaleko Trojského zámečku. Pozemek vzbuzuje závist všech odborníků. Jsou tu skály, jež jinde nepřirozeně a draho budují, rovina u řeky, svah i náhorní větrné prostranství a především starý romantický porost. A to vše v amfiteátru směřející k poledni.

Pražská zoo byla díky své poloze u břehů Vltavy velmi postižena tisíciletou vodou v roce 2002. Vedle hmotných škod, bylo nejcitelnější ztráta velkého množství zvířat. Symbolem povodní se stal lachtan Gaston, jenž odplaval s velkou vodou ze zoologické zahrady až do Německa. Bohužel pak při převozu zpět uhynul. V pražské zoo můžeme vidět jeho bronzový pomníček a také jeho jméno nese jedna z restaurací.

Po povodni prošla zoo modernizací a rozsáhlou rekonstrukcí. Vyrostlo zde několik zajímavých architektonických staveb. K nejzajímavějším patří - Indonéská džungle. Jedná se o eliptický skleník, s prostředím džungle. Uvnitř mohou návštěvníci spatřit orangutany, gibony nebo varany. Návštěvníci Zoo Praha se dále můžou těšit na komplex opičích ostrovů, průchozí voliéry, dětskou zoo, pavilon Afrika, novou expozici slonů a pavilon hrochů, voliéry sov, pavilon ptačí mokřady či na rozhlednu.

Pražská zoo byla magazínem Forbes vyhlášena jako sedmá nejlepší zoo na světě.

Zdroj: http://www.atlasceska.cz/

Popisky k jednotlivým zvířatům převzaty z http://www.zoopraha.cz/cs/

Jaguarundi - Zoo Praha Jaguarundi - Zoo Praha | fotografie
Trnorep mezopotámský - Zoo Praha Trnorep mezopotámský - Zoo Praha | fotografie
Plameňák růžový - Zoo Praha Plameňák růžový - Zoo Praha | fotografie
Tygr sumaterský - Zoo Praha Tygr sumaterský - Zoo Praha | fotografie
Velbloud dvouhrbý - Zoo Praha Velbloud dvouhrbý - Zoo Praha | fotografie
Tapír čabrakový - Zoo Praha Tapír čabrakový - Zoo Praha | fotografie
Tapír čabrakový - Zoo Praha Tapír čabrakový - Zoo Praha | fotografie
Arowana dvojvousá - Zoo Praha Arowana dvojvousá - Zoo Praha | fotografie
Tygr sumaterský - Zoo Praha Tygr sumaterský - Zoo Praha | fotografie
Pelikán kadeřavý - Zoo Praha Pelikán kadeřavý - Zoo Praha | fotografie
Pelikán kadeřavý - Zoo Praha Pelikán kadeřavý - Zoo Praha | fotografie
Pelikán kadeřavý - Zoo Praha Pelikán kadeřavý - Zoo Praha | fotografie

Facebook

Banner fotogalerie

BANNER

Reklama

Skyrim

Humpolák

Tetování a piercing Jihlava